Staráme se také o silniční zeleň a chráněná stromořadí
Zlínský kraj - Péče o silniční zeleň a konkrétně také o dvě zákonem chráněná stromořadí patří k úkolům majetkového správce silnic II. a III. třídy – Ředitelství silnic Zlínského kraje. V podzimním období bude vynaloženo téměř čtvrt milionu korun na odborné ošetření památné aleje u Kvasic, v příštím roce se počítá s ozdravným zásahem v aleji u Zdounek.
Správa silnic II. a III. třídy nespočívá jen v kontrole kvality jejich povrchu a v průběžných opravách a rekonstrukcích včetně udržování mostů. „Kompletně se staráme také o zeleň, která roste na silničních pozemcích podél krajských silnic. Zahrnuje to rovněž péči o památné stromy a aleje,“ uvedl ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.
Ve Zlínském kraji se u krajských silnic vyskytují dvě chráněné aleje stromů, které jsou zapsány v národním seznamu, spravovaném Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Jde o lipovo-jírovcovou alej mezi Kvasicemi a Novou Dědinou a o lipovou alej ve Zdounkách-Světlé, u silnice směřující do Chřibů. „Obě jsme nechali v nedávné době posoudit dendrologem. Během letošního října proběhne odborné ošetření aleje u Kvasic, ošetření aleje u Zdounek plánujeme na příští rok,“ upřesnila referentka péče o silniční zeleň ŘSZK Pavla Nedbalová.
Alej podél silnice III. třídy mezi Kvasicemi a Novou Dědinou je tvořena přibližně šedesáti stromy ve stáří kolem 150 let. Průměry jejich kmenů dosahují až jednoho metru. ŘSZK zde zajistilo i biologický průzkum. Byl jím zde prokázán také výskyt chráněných druhů hmyzu. Některé ze stromů již nejsou v dobrém stavu a existuje určité riziko například lámání větví při silném větru. „Objednali jsme proto u certifikované firmy odborné ošetření. V první etapě se bude týkat 21 stromů. Mimo jiné se z nich bude odstraňovat i cizopasné jmelí, které škodí vitalitě stromů,“ uvedla Pavla Nedbalová. Tato zakázka u specializované firmy přijde na 227 tisíc korun, z toho 206 tisíc uhradí AOPK.
ŘSZK se musí starat též o nechráněné stromy, které byly historicky vysázeny podél silnic. Asi dvě třetiny z nich jsou stromy ovocné, převážně jabloně, občas švestky, hrušně, někde i ořešáky. Ovoce z nich většinou nemá potřebnou kvalitu. Rostou zpravidla příliš blízko okrajům vozovky a vytvářejí pro silniční provoz nebezpečnou pevnou překážku. Pokud dožijí, ŘSZK hledá místa na náhradní výsadbu někde jinde. „Kde se nám podařilo vykoupit pozemky v širším pásu podél silnic, můžeme nové stromy sadit ve větší vzdálenosti od silnice. Jinak po dohodě s obcemi realizujeme náhradní výstavbu nejčastěji podél jejich místních komunikací nebo na polních cestách,“ doplnil ředitel ŘSZK.
ŘSZK má v letošním roce v plánu výsadbu více než čtyř stovek nových stromů. Zaplatí za ni bezmála 1,3 milionu korun. Péče o dřeviny bude letos ŘSZK stát asi 1,5 milionu korun.